środa, 9 lipca 2014

Jak w GIMP zrobic swoj Watermark czyli Znak Wodny .....Ok moi kochani.

Wczoraj pisalam o tym jak tesknie za wiatrem. No to Bozia dala mi huragan w nocy i dzis jesteśmy odcieci od swiata nie ma Internetu. Mam wiec wiele czasu  i postanowilam poswieci go na utrwalenie wiedzy jaka posiadlam  odnośnie Watermark czyli Znaku Wodnego na zdjęciach .Jako , ze nie posiadam jeszcze kamery nie mogę zrobic wizualnego kursiku. Zdjecia tez nie wychodza za dobrze jeśli robicie je ekranowi. Tak wiec jesteście skazane na moje wypociny.
Zaczynamy:
Jestem posiadaczka programu bezplatnego  do obrobki zdjęć o nazwie GIMP 2  czyli GIMP 2.8 . z tego co zauwazylam ma on inne funkcje niż poprzednik.A jeszcze jedno mój jest w wersji angielskiej .
Ok zaczynamy :
1/Otwieramy gimpa w lewym rogu mamy zakladne  FILE
2/ klikamy i nastepne jest NEW klikamy
3/wyskakuje  okienko  o nazwie Create a New Image  po polsku to będzie cos utworz nowy obraz?? Na dole okienka mamy  + ADWANCE  OPTIONS  czyli Obcje Zaawansowane klikamy na krzyżyk po lewej stronie

4/ rozwijaja nam się obcje  w FILL  WITH  to jest czwarte okienko od gory klikamy i  znow się nam rozwija zaznaczamy  wtedy TRANSPARENCY czyli Przezroczyste

5/ otwiera się nam znow nowe okienko z takimi kwadracikami …jest ok  nie wpadamy w panike. Wtedy patrzmy na zakładkę  TOOLBOX  czyli Narzedzia tutaj widzimy takie duze A  to jest tekst i klikamy.

6/Przechodzimy znow na strone z kwadracikami prawy przyciskiem myszki klakamy i rozciągamy taki prostoka kwadrat zalezy jak rozciągacie. Tu mogą być problemy ale nie poddawajcie się. W zaznaczone miejsce wpisujecie  swój wodny napis. Może być on maly wiec w zakladne TOOLBOX wybieracie  cos takiego jak  SIZE czyli ROZMIAR Trzcionki jest ona w Pielach nie wiem jak dziala tu musicie same popróbować jaki rozmiar wam pasuje :o). Powyzej rozmiaru jest  TEXT  i tutaj to wybieracie jak chcecie bo duzo jest  stylow pisma.
Ok  już wszystko powybierane wpisane  jesteście właścicielkami swojego Znaku Wodnego . Ale aby go używać musicie go zapisac.

7/  Zapisujemy:  FILE  nastepnie  EXPORT i tutaj przechodzimy  najlepiej do zakładki  DOKUMENTY  i nadajemy mu nazwe :  Pamietajcie  zapisujecie np. mojznaczek .png   Wlasnie to PNG  jest w tym najważniejsze. To jest taki format w którym musicie zapisac swój znak wodny. Klikacie EXPORT wyskakuje znow jakies nowe okienko /nie wiem co to jest/  i znow  klikacie EXPORT. W tym momencie w waszych Dokumentach powstal nowy plik mojznaczek.png    Zamykamy .
 Tak to wyglada jak otworzymy go w Dokumentach.


8/  Znow idziemy do GIMP FILE – OPEN-wybieracie zdjecie i znow  FILE – OPEN i tu otwiera się Wam drugie okienko macie jedno ze zdjęciem na które chcecie nałożyć swój znak wodny i drugie okienko z tym znakiem wodnym . Idziecie na okienko  ZNAK WODNY i tu znow  EDIT  - COPY VISIBLE  to skopiuje wam ten znak wodny bez tla.

9/ Przechodzicie na zdjecie  zaznaczacie pędzelek  taka ikonke  w TOOLBOX  i tutaj w dole jest znow SIZE  jedziecie w gore strzałkami i znow klikacie na zdjecie na które chcecie nałożyć Watermark  .  Wasz watermark jest zapisany jako pedzel  i możecie go używać gdzie chcecie ile razy chcecie. Na ponizszym zdjeciu jest po lewej stronie TOOLBOX a po prawej W kwadraciku pedzel .


Mam nadzieje ze wytłumaczyłam to w miare dokladnie . Gdybyscie mieli jakies problemy to proszę pisac.
Zapraszam także na you tube  https://www.youtube.com/watch?v=KTN_s3bSpb0 jeśli jesteście wzrokowcami tak jak ja.
I jeszcze jedno to jest droga jaka ja przeszlam do wiedzy jaka się z Wami dziele. Jest ona uzyskana droga bledow i uporu. Jeśli ktos zna inna szybsza  to proszę o info .
Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz